A už je to za námi...

Před několika dny skončil již IV. ročník Festivalu parních lokomotiv, který se uskutečnil ve dnech 15. - 17. září 2023 ve středočeském městě Benešov. Dovolte nám, abychom jako organizátoři učinili malé poohlédnutí se za tímto Festivalem.

15. – 17. září 2023 Festival parních lokomotiv 2023

Benešov u Prahy 2023

Čtvrtý ročník festivalu, který se opět konal v Benešově u Prahy, je za námi. V letošním roce převzali záštitu nad 4. ročníkem Festivalu parních lokomotiv ministr dopravy ČR Mgr. Martin Kupka, ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa, Ing. Pavel Pavlík jako statutární zástupce hejtmanky Středočeského kraje, dále generální ředitel NTM Praha Mgr. Karel Ksandr a město Benešov. Jako v loňském roce byla patronkou festivalu Olga Menzelová. Celým festivalem vás provázel moderátor a velký znalec železnice Václav Žmolík.

Protokolární vlak

V pátek 15. září 2023 odstartovalo vše protokolárním vlakem, který vyjel v 13:09 z pražských Vršovic. V čele tohoto vlaku byla dvojice parních lokomotiv z doby Rakousko-Uherské monarchie, a to 354.7152 + 310.23, které přivezly naše cestující přes Prahu Braník, Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy až do Čerčan. V Čerčanech na ně čekala parní lokomotiva 434.2186, která je dovezla do Benešova u Prahy.

Během cesty bylo pro všechny naše cestující k dispozici vynikající občerstvení. Po příjezdu do Benešova následovala prohlídka v depu a od 20:00 hodin koncert skupiny Bessoni. Každý z platících cestujících dostal na památku speciálně vyrobené triko k příležitosti festivalu.

Vše odstartuje v pátek 15.09.2023 protokolárním vlakem, který vyjede v 13:09 z pražských Vršovic. V čele tohoto vlaku bude dvojce parních lokomotiv z doby Rakousko-Uherské monarchie 354.7152 + 310.23, které naše cestující doveze přes Prahu Braník, Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy do Čerčan. V Čerčanech na nás bude čekat parní lokomotiva434.2186, která nás odveze do Benešova u Prahy.

Během cesty bude k dispozici pro všechny naše cestující vynikající občerstvení. Po příjezdu do Benešova bude následovat prohlídka v depu a od 20:00 hod koncert skupiny Bessoni. Každý z platících cestujících dostane na památku speciálně vyrobené triko k příležitosti festivalu.

Otáčení na točně

V sobotu i neděli probíhalo oblíbené otáčení lokomotiv na točně. A protože jsme věděli, že je to něco, co máte hodně rádi, dali jsme si záležet.

Na točně se představily po oba dva dny parní i motorové lokomotivy, které byly tou dobou v depu v Benešově. Všichni návštěvníci si na památku mohli pořídit mnoho krásných fotek a videí.

Pokud máte povedené záběry, můžete je posílat na info@festivalparnichlokomotiv.cz, a my je rádi zveřejníme.

V sobotu i neděli bude probíhat oblíbené otáčení lokomotiv na točně. A protože víme, že to je něco, co máte hodně rádi, dáváme si záležet.

Na točně se představí po oba dva dny parní i motorové lokomotivy, které budou tou dobou v depu v Beneově. Všichni návštěvníci si na památku mohou pořídit mnoho krásných fotek a videí.

Pokud budete mít povedené záběry, zašlete nám je na info@festivalparnichlokomotiv.cz, a my je rádi zveřejníme. 

Zvláštní vlaky

Hlavní část programu Festivalu zahrnovala zvláštní vlaky, a to nejen parní, ale také motorové. Tyto vlaky jezdily po oba dny v okolí Benešova a setkaly se s enormním zájmem cestujících. V oba dny jsme podnikli výlety do Sedlčan, Ledečka a okolí Benešova, stejně jako do Prahy, a v sobotu jsme navíc nově vyrazili do Zruče nad Sázavou.

Během doby festivalu bylo vypraveno přes 30 zvláštních vlaků, které jezdily od rána do večera.

Hlavní část programu Festivalu. Zvláštní vlaky nejen parní, ale i motorové, budou po oba dny jezdit v okolí Benešova. Vždy se setkávají s enormním zájmem cestujících. Opět pojedeme do Sedlčan, Ledečka a okolí Benešova, taktéž do Prahy a nově v sobotu i do Zruče nad Sázavou.

Po dobu festivalu bude vypraveno přes 30 zvláštních vlaků. Jezdit se bude od rána do večera.

Noční focení

Když návštěvníci odešli, měli jsme chvíli na to, abychom vše nachystali na noční focení. Parní lokomotivy byly připraveny na točně, motorové lokomotivy byly umístěny kousek opodál, a čekalo se na západ slunce. Těšili jsme se na další návštěvníky, kteří si chtěli vyfotit a natočit lokomotivy v noční atmosféře depa.

Ti, kdo již naše noční focení zažili, věděli, že se jedná o skvělou příležitost. Mohli si fotit lokomotivy v depu v době, kdy zde byli hlavně fotografové a železniční nadšenci. Lokomotivy byly v přirozeném prostředí, bez davů a rušivých vlivů. Byla to prostě jedinečná příležitost k focení bez jakékoliv rušivé diskoatmosféry.

Výstava vozidel

Vše, co nebylo vidět na dráze, bylo k vidění v depu v Benešově. Návštěvníci si mohli prohlédnout některé exponáty také zevnitř. Největší zájem byl samozřejmě o parní lokomotivy. Která se vám líbila nejvíce? Jako novinka zde byla možnost navštívit modelová kolejiště v železničních vozech. Pro děti byl připraven kinovůz s promítáním pohádek pro nejmenší. Dále zde byla k vidění minivýstavka autoveteránů a možnost se vozit na zahradní železnici. A samozřejmě jsme pro vás měli dobré občerstvení a lahodné pivo.

Vše, co není vidět na dráze, je k vidění v depu v Benešově. Návštěvníci si mohou některé exponáty prohlédnout také zevnitř. Největší zájem je samozřejmě o parní lokomotivy. Která se vám líbila nejvíce? Jako novinka zde bude v železničních vozech možnost navštívit modelová kolejiště. Pro děti je připraven kinovůz s promítáním pohádek pro nejmenší. Dále zde bude k vidění minivýstavka autoveteránů a možnost se povozit na zahradní železnici. K tomu všemu dobré občerstvení a lahodné pivko.

Zážitek nejen pro děti

Svést se na stanovišti strojvedoucího. Sen každého dítěte a i dospělých. V depu jezdila lokomotiva BN 60, ve které se mohli návštěvnící svést na stanovišti strojvedoucího. I přes fronty, které se u mašinky tvořily, byla radost nejen dětí obrovská a krátké čekání stálo za to. 

Parní lokomotivy

Na 4. ročník přislíbily účast tyto parní lokomotivy.

Lokomotiva 310.23

Parní lokomotiva (AT)

Lokomotiva 354.7152

Parní lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 213.902

Parní lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 434.2186

Parní lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 52.8141

Parní lokomotiva (DE)

Lokomotiva 475.111

Parní lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 498.022

Parní lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 464.202

Parní lokomotiva (CZ)

Motorové a elektrické lokomotivy

Na 4. ročník ročník přislíbily účast tyto motorové a elektrické lokomotivy

Lokomotiva T 478.2006

Motorová lokomotiva (CZ)

Lokomotiva T 435.0114

Motorová lokomotiva (CZ)

Lokomotiva T 435.509

Motorová lokomotiva (CZ)

Lokomotiva 720.108

Motorová lokomotiva (CZ)

Lokomotiva M61.010

Motorová lokomotiva (HU)

Lokomotiva 2050.04

Motorová lokomotiva (AT)

Lokomotiva V 200.507

Motorová lokomotiva (DE)

Lokomotiva 232.083

Motorová lokomotiva (DE)

Lokomotiva T 669.0001

Motorová lokomotiva (CZ)

Lokomotiva řady 363

Elektrická lokomotiva (SK)

Motorové vozy

Na 4. ročník ročník přislíbily účast tyto motorové vozy

Motorový vůz 5042.14

Motorový vůz (AT)

Motorová jednotka ÖBB VT 5145

Motorová jednotka (AT)

KDE SE BUDE KONAT FESTIVAL DEPO BENEŠOV U PRAHY

Depo se nachází kousek od nádraží v Benešově. V době konání festivalu bude v provozu podchod z nádraží k depu.